Ile kosztuje działka budowlana w 2026 r.? Średnie ceny m² w 16 województwach, różnice miasto–wieś i dane RCN. Porównaj regiony.
Na 15 kwietnia 2026 r. benchmark transakcyjny działek budowlanych w Polsce wynosi 214,11 PLN/m² w ostatnich 12 miesiącach. Między województwami rozpiętość sięga od 130,24 PLN/m² w kujawsko-pomorskie do 310 PLN/m² w mazowieckie, a w największych aglomeracjach przewaga cenowa przedmieść dochodzi do 75,7%.
Najważniejsze informacje w skrócie
Nie wiesz jeszcze, czy konkretna parcela kwalifikuje się jako działka budowlana w sensie planistycznym? Zacznij od orientacyjnego poradnika działka budowlana – co to znaczy i jak sprawdzić, który prowadzi przez 5 sygnałów statusu (MPZP, WZ, plan ogólny, klasa gruntu, uzbrojenie).
Chcesz zejść z poziomu Polski do konkretnej gminy?
Ta strona ma odpowiadać na pytanie o benchmark dla Polski, a nie o najtańszą gminę ani o wycenę jednej parceli. Dlatego punkt startowy to czysty zbiór 225 984 transakcji działek budowlanych. Na takim zbiorze benchmark ostatnich 12 miesięcy wynosi 214,11 PLN/m², a pełny środek rynku 138,89 PLN/m².
Zwykła średnia dla tego samego zbioru to 332,20 PLN/m², czyli około 2,39x więcej niż poziom środkowy. To dobry argument, żeby nie budować budżetu na jednej liczbie wyciągniętej z portalu czy medialnego skrótu.
Benchmark 12 mies.
214,11 PLN/m²
Okno 16.04.2025 – 15.04.2026.
Działka 1000 m²
214 110 PLN
Orientacyjny koszt medianowej powierzchni.
Rozpiętość regionów
2,38x
Tyle dzieli końce tabeli 16 województw.
Transakcje
225 984
Czyste transakcje budowlane w bazie benchmarku.

ŹródłoGUS, dane transakcyjne RCN GUGiK
To jest główna tabela tej strony: 16 województw, dokładny poziom benchmarku transakcyjnego, zmiana r/r i wartość działki 1000 m². Dane są zakotwiczone w czystym zbiorze transakcyjnym, nie w ofertach i nie w skrótach medialnych.
| Województwo | Cena m² | Zmiana r/r | Działka 1000 m² | Transakcje | Link |
|---|---|---|---|---|---|
| Mazowieckie | 310 PLN/m² | +1,35% | 310 000 PLN | 3506 | Szczegóły → |
| Podlaskie | 270 PLN/m² | +16,89% | 270 000 PLN | 1347 | Szczegóły → |
| Śląskie | 263,87 PLN/m² | +5,89% | 263 870 PLN | 2786 | Szczegóły → |
| Wielkopolskie | 239,63 PLN/m² | +1,07% | 239 630 PLN | 3036 | Szczegóły → |
| Lubelskie | 222,93 PLN/m² | +21,16% | 222 930 PLN | 770 | Szczegóły → |
| Małopolskie | 203,28 PLN/m² | +7,06% | 203 280 PLN | 1960 | Szczegóły → |
| Pomorskie | 193,80 PLN/m² | +5,76% | 193 800 PLN | 2633 | Szczegóły → |
| Zachodniopomorskie | 179,84 PLN/m² | -5,33% | 179 840 PLN | 1010 | Szczegóły → |
| Dolnośląskie | 176,60 PLN/m² | +3,40% | 176 600 PLN | 3330 | Szczegóły → |
| Opolskie | 176,51 PLN/m² | +15,41% | 176 510 PLN | 340 | Szczegóły → |
| Łódzkie | 151,82 PLN/m² | +22,83% | 151 820 PLN | 506 | Szczegóły → |
| Podkarpackie | 149,84 PLN/m² | +24,87% | 149 840 PLN | 323 | Szczegóły → |
| Świętokrzyskie | 148,51 PLN/m² | -15,29% | 148 510 PLN | 511 | Szczegóły → |
| Lubuskie | 140 PLN/m² | +31,09% | 140 000 PLN | 461 | Szczegóły → |
| Warmińsko-mazurskie | 136,12 PLN/m² | +18,19% | 136 120 PLN | 307 | Szczegóły → |
| Kujawsko-pomorskie | 130,24 PLN/m² | +7,57% | 130 240 PLN | 861 | Szczegóły → |
Rozpiętość benchmarków
Najmocniejsze wzrosty r/r

ŹródłoRejestr Cen Nieruchomości GUGiK (2025–2026)
To porównanie pokazuje drugą oś benchmarku: nie region do regionu, ale rdzeń miasta do wybranego komparatora podmiejskiego. Dzięki temu widać, gdzie wyjazd kilka lub kilkanaście kilometrów dalej faktycznie obniża koszt wejścia, a gdzie przewaga miasta jest dużo słabsza.
| Miasto | Cena miasta | Przedmieście | Cena przedmieścia | Różnica | Link |
|---|---|---|---|---|---|
| Warszawa | 622,23 PLN/m² | Lesznowola | 401,02 PLN/m² | -35,60% | Region → |
| Kraków | 475,63 PLN/m² | Zabierzów | 149,03 PLN/m² | -68,70% | Region → |
| Wrocław | 727,60 PLN/m² | Kobierzyce | 176,60 PLN/m² | -75,70% | Region → |
| Poznań | 598,60 PLN/m² | Dopiewo | 439,23 PLN/m² | -26,60% | Region → |
| Gdańsk | 358,46 PLN/m² | Żukowo | 198,23 PLN/m² | -44,70% | Region → |
| Katowice | 343,80 PLN/m² | Tychy | 238,91 PLN/m² | -30,50% | Region → |
| Lublin | 262,92 PLN/m² | Niemce | 142,53 PLN/m² | -45,80% | Region → |
| Białystok | 302,95 PLN/m² | Choroszcz | 225,63 PLN/m² | -25,50% | Region → |
| Szczecin | 317,79 PLN/m² | Goleniów | 129,52 PLN/m² | -59,20% | Region → |
| Bydgoszcz | 201,19 PLN/m² | Białe Błota | 194,60 PLN/m² | -3,30% | Region → |
| Łódź | 197,98 PLN/m² | Aleksandrów Łódzki | 224,79 PLN/m² | +13,50% | Region → |
| Rzeszów | 252,22 PLN/m² | Głogów Małopolski | 233,56 PLN/m² | -7,40% | Region → |
Największe oszczędności
Przejścia do regionów
Jeśli chcesz zobaczyć układ cen na siatce gmin i działek, przejdź do rankingu gmin albo na interaktywną mapę cen działek.

ŹródłoDane transakcyjne RCN GUGiK, oferty portalowe (2025–2026)
Wolisz zobaczyć ceny i ryzyka bezpośrednio na mapie?
Te wątki rozwijamy szerzej w artykule Co wpływa na cenę działki. Jeśli porównujesz działkę budowlaną z pozornie tańszym gruntem, sprawdź też koszt odrolnienia.
Używamy cen transakcyjnych zamiast ofertowych. Ogłoszenie pokazuje oczekiwanie sprzedającego, a benchmark z RCN pokazuje cenę, którą rynek realnie zaakceptował w akcie notarialnym. Dla tabeli 16 województw lepiej działa bezpośredni czysty zbiór transakcyjny niż wtórne agregowanie wojewódzkie, bo nie gubimy właściwej kolejności na tanim końcu rynku.
To materiał benchmarkowy, nie wycena jednej parceli. Tę stronę wykorzystaj do ustawienia budżetu, potem przejdź do regionalnych stron cenowych, rankingu gmin albo wyceny działki.
Przy benchmarku 214,11 PLN/m² z ostatnich 12 miesięcy działka 1000 m² kosztuje około 214 tys. PLN. To tylko punkt startowy: w mazowieckim taki metraż wychodzi bliżej 310 tys. PLN, a w kujawsko-pomorskim około 130 tys. PLN.
Na danych z okresu 16 kwietnia 2025 – 15 kwietnia 2026 najdroższe jest mazowieckie z poziomem 310 PLN/m², a najtańsze kujawsko-pomorskie z wynikiem 130,24 PLN/m². Rozpiętość między końcami tabeli wynosi około 2,38x.
Nie. Pod Wrocławiem, Krakowem i Szczecinem przewaga cenowa przedmieść przekracza 50%, ale są też rynki prawie płaskie. Pod Łodzią wybrany komparator podmiejski jest nawet droższy od miasta.
Artykuł opiera się na cenach transakcyjnych z Rejestru Cen Nieruchomości GUGiK, czyli na kwotach z aktów notarialnych. Portale pokazują ceny ofertowe, które zwykle zawierają bufor negocjacyjny i dlatego są wyższe.
Na krajowym benchmarku 12-miesięcznym kroczącym cena wzrosła z 203,61 PLN/m² do 214,11 PLN/m², czyli o około 5,2%. Wzrost nie jest jednak równy w całym kraju: najmocniej przyspieszyły m.in. lubuskie, podkarpackie i łódzkie, a świętokrzyskie i zachodniopomorskie weszły w korektę.
Najpierw zejdź z poziomu kraju do regionu w sekcji /ceny-dzialek, potem użyj rankingu gmin, a na końcu sprawdź konkretną działkę na mapie albo w darmowej wycenie. Dopiero taki ciąg daje sensowny punkt odniesienia dla jednej parceli.
Nie. Mediana to wartość środkowa zbioru transakcji, a średnia rynkowa jest wyciągana ze wszystkich cen i bywa zawyżona przez najdroższe rekordy. Dla działek budowlanych w Polsce średnia wynosi 332,20 PLN/m², a mediana 138,89 PLN/m² – różnica sięga 2,39x, dlatego benchmark oparty na medianie lepiej oddaje typowy rynek.
Czysty zbiór transakcyjny to podzbiór danych z Rejestru Cen Nieruchomości, z którego usunięto częściowe sprzedaże, transakcje rodzinne i rekordy oznaczone jako podejrzane. Dzięki temu benchmark nie jest zaburzony przez nietypowe akty notarialne i lepiej oddaje realne ceny rynkowe.
Tak. Im większa powierzchnia, tym zwykle niższa cena za m², bo maleje liczba kupujących gotowych sfinansować duży areał. Efekt ten jest szczególnie widoczny powyżej 2000 m², gdzie cena za m² potrafi spaść nawet o ponad połowę w porównaniu z najmniejszymi działkami.
Ceny transakcyjne, MPZP, ryzyka powodziowe i otoczenie możesz sprawdzić na interaktywnej mapie cen działek dostępnej pod adresem /mapa. Mapa pozwala nakładać warstwy i porównywać konkretne lokalizacje bez konieczności przeszukiwania wielu źródeł osobno.